Seniorzy wciąż są celem działalności oszustów. Jak się przed nimi bronić?
A A APrzestępstwa dokonywane „metodą na legendę” wciąż są częstym zjawiskiem w całym kraju, także w Grudziądzu. Jak się bronić przed oszustami? O czym pamiętać? Jakich zachowań unikać?
Wystarczy jeden telefon, chwila nieuwagi i często tracą dorobek swojego życia. Seniorzy są łatwym celem dla oszustów, którzy dopuszczają się różnych metod, by wyłudzić pieniądze. A sumy, które starsze osoby tracą, są znaczne.
Obecnie odchodzi się od twierdzenia, że są to przestępstwa dokonywane metodą na wnuczka. Przyjęło się za to określenie: na legendę. Oszuści wymyślają bowiem rozmaite sposoby, by osiągnąć swój cel. Podają się za policjantów, pracowników opieki społecznej, przedstawicieli administracji, robotników i wielu innych. Żerują na ludzkich uczuciach, naiwności osób starszych i działaniu w pośpiechu, do którego sami prowadzą.
W ten właśnie sposób wyłudzają od seniorów pieniądze, często cały dorobek życia. Albo namawiają na wzięcie pożyczki. Kiedy dostają co swoje, znikają.
Skala problemu w Polsce, także i w Grudziądzu, jest bardzo duża i z roku na rok rośnie. Dlatego grudziądzcy strażnicy miejscy, we współpracy z Komendą Miejską Policji, przygotowali garść porad, dotyczących tego, jak bronić się przed nieuczciwymi osobami:
Przede wszystkim nie należy ufać obcym. Każdy taki sygnał, kiedy ktoś (nawet podający się za członka naszej rodziny) próbuje od nas wyciągnąć pieniądze, powinien być sygnałem ostrzegawczym. Nie możemy nigdy reagować od razu, dlatego trzeba dać sobie czas do namysłu i zweryfikowania, czy historia, którą usłyszeliśmy w słuchawce telefonu, jest prawdziwa. W tym celu warto skontaktować się z najbliższą rodziną w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia.
Bezwzględnie nie należy przekazywać obcym osobom żadnych pieniędzy. Gdy mamy jakiekolwiek podejrzenie, trzeba powiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto zachować chłodną głowę, by nie zostać ofiarą manipulacji. Konieczne będzie zatem zachowanie zdrowego rozsądku, a nie myślenie wyłącznie sercem i chęć niesienia pomocy.
W ramach prowadzonych zadań przedstawiciele Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej regularnie spotykają się z grudziądzkimi seniorami. Ostatnie takie spotkanie – w ramach programu „Bezpieczny Senior” – odbyło się dziś, tj. 19 października, w Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Udział w nim wzięło ok. 20 osób. Tego typu spotkania odbywają się przy współpracy z innymi grudziądzkimi służbami mundurowymi – Policją i Strażą Pożarną.