Uwaga na burze! O czym pamiętać w trakcie wyładowań?
A A AW okresie letnim częstym zjawiskiem atmosferycznym są burze, które są niebezpieczne dla człowieka. Podpowiadamy, co robić i jak się zachowywać w takich sytuacjach, a co jest zabronione.
Podczas wystąpienia burzy pamiętać należy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Zaliczają się do nich między innymi unikanie wysokich, zwłaszcza samotnie stojących drzew (piorun uderzający w drzewo potrafi rozerwać jego pień), słupów oraz otwartych przestrzeni, ponieważ jesteśmy tu szczególnie narażeni na ryzyko bezpośredniego trafienia piorunem. W czasie letniego wypoczynku pamiętajmy o tym, by jak najszybciej zejść z wysokich gór. Bezwzględnie zabronione jest także korzystanie z akwenów – niebezpieczne są zarówno kąpiele, jak i pływanie po wodzie np. kajakiem. Ze wszystkich wyżej wymienionych czynności należy zrezygnować.
Burzę najlepiej przeczekać w domu. Będąc w nim, nie wolno jednak zbliżać się do okien, które dodatkowo muszą być zamknięte. Należy wyłączyć telefony komórkowe i pamiętać, by nie korzystać z urządzeń elektrycznych, takich jak np. odkurzacz, telewizor czy sprzęty kuchenne. Jeśli zjawisko to zaskoczyło nas w terenie, schronienia powinniśmy szukać w miejscach nisko położonych. Dobrze jest przykucnąć, lecz nigdy nie można kłaść się na ziemi. Gdy jesteśmy w podróży samochodem, burzę należy przeczekać w aucie.
Konsekwencje mogą być groźne
Pamiętajmy o konsekwencjach. Pioruny są wyładowaniem energii elektrostatycznej nagromadzonej nagle w niewielkim, kilkudziesięciometrowym obszarze chmur. Tylko w około 10% przypadków trwające ułamek sekundy wyładowanie elektryczne dotyka ziemi. Pozostałe wyładowania mają miejsce pomiędzy chmurami. Mimo tego porażenia piorunem są stale w pierwszej trójce głównych przyczyn zgonów z powodu zagrożeń środowiskowych. Po rażeniu piorunem występują objawy podobne, jak w przypadku porażenia prądem o wysokim napięciu. Do najczęściej występujących skutków zalicza się oparzenia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, utratę przytomności, złamania lub zranienia, zatrzymanie oddechu lub krążenia. To ostatnie może prowadzić do śmierci, jeśli nie podejmie się resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Jak udzielić pomocy?
Jak postępować z osobą poszkodowaną? Należy ułożyć ją w pozycji leżącej na boku lub na wznak i - jesli to niezbędne - udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Rany oparzeniowe należy przykryć jałowym opatrunkiem, natomiast złamania unieruchomić. Niezwłocznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. Przy porażeniu piorunem niezbędna jest co najmniej jednodniowa hospitalizacja.
Profilaktyka w wykonaniu Straży Miejskiej
Warto dodać, że jednym z tematów profilaktycznych, realizowanych przez Zespół ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej grudziądzkiej Straży Miejskiej, jest temat zagrożeń związanych z burzą. Funkcjonariusze regularnie w czasie roku szkolnego spotykają się z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkolakami, by mówić o tych zagrożeniach.