Z seniorami o przestępstwach metodą "na legendę"
A A APrzedstawiciele Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej wzięli udział w spotkaniu w ramach akcji „Bezpieczny senior”, podczas którego omawiane były przestępstwa popełniane metodą „na legendę”, zwane też popularnie metodą „na wnuczka”. Wydarzenie miało miejsce w Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Piłsudskiego 111.
„Bezpieczny senior” to wspólna akcja grudziądzkich służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Pożarna oraz Straż Miejska, Grudziądzkiej Rady Seniorów oraz Urzędu Miejskiego. Jego głównym celem jest ochrona osób starszych przed zagrożeniami związanymi ze współczesnymi metodami działania oszustów oraz związanymi z przemocą w rodzinie.
We wtorek 27 lutego br. około 30 seniorów w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego 111 przysłuchiwało się prelekcji nt. przestępstw metodą na tzw. „legendę”, czyli wszystkich tych, w wyniku których dochodzi do oszustw i prób wyłudzenia pieniędzy od osób w podeszłym wieku.
Funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu oraz przedstawiciele grudziądzkiej Straży Miejskiej mówili o genezie całego zjawiska i skali problemu. Opowiadali też o sposobach działania przestępców oraz radzili, jak zachowywać się, by nie stać się ofiarą.
Ponadto, przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej informował o zagrożeniach związanych z czadem i o tym, jak walczyć z „cichym zabójcą”.
Program „Bezpieczny senior” zakłada kilkanaście spotkań w różnych punktach naszego miasta. Najbliższe zaplanowano na:
- 15 marca br., godzina 10.00, Dom Dziennego Pobytu II oddział, ul. Dywizjonu 303/4
- 20 marca br., godzina 10.00, Dom Dziennego Pobytu, ul. Wyspiańskiego 1-3
- 22 marca br., godzina 11.00, Klub Związku Nauczycielstwa Polskiego, ul. Chełmińska 104