Funkcjonariusze rozmawiali o środowisku i wypalaniu traw
A A AW poniedziałek, 24 kwietnia br., w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Jaśminowej 2 w Grudziądzu funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej wraz z Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st. kpt. mgr. inż. Pawłem Korgolem przeprowadzili zajęcia dotyczące ochrony środowiska i wypalania traw z uczniami klas I-VI.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej przypominali o tym, że każdy może mieć swój wkład w pomoc dla Matki Ziemi, dlatego nie powinniśmy być wobec niej obojętni.
Strażnicy przedstawili kilka prostych sposobów, dzięki którym nic nie tracąc dajemy coś od siebie:
- pamiętajmy, aby podczas mycia zębów zakręcać wodę - niby trywialna sprawa, ale w szerszej perspektywie pozwoli uniknąć ogromnemu marnotrawstwu wody;
- segregujmy odpady nie tylko w domu, ale także w szkole czy w pracy - ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ dzięki takiemu działaniu posegregowane odpady mogą zostać ponownie wykorzystane;
- pamiętajmy, by idąc na zakupy do sklepu, brać ze sobą własną torbę - najlepiej wykonaną z materiału;
- korzystajmy z dwóch stron papieru, gdy rysujemy lub piszemy - dzięki temu zmniejsza się wycinka drzew i lasów;
- wychodząc z pomieszczenia, pamiętajmy, aby gasić światło, starajmy się, aby w przyzwyczajenie weszło nam także wyłączanie komputera czy telewizora, jeśli z nich nie korzystamy - oszczędzamy w ten sposób energię, która w skali rocznej także odgrywa ważna rolę;
- postarajmy się również korzystać z ekologicznych środków transportu - jeśli nie musimy korzystać z samochodu, używajmy komunikacji miejskiej, jeśli udajemy się stosunkowo blisko, korzystajmy z roweru lub własnych nóg - dzięki temu do środowiska dostaje się mniejsza ilość spalin.
Natomiast Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st. kpt. mgr inż. Paweł Korgol przypominał, że Straż Pożarna nie ustaje w apelach o niewypalaniu traw. Strażak uzmysłowił uczniom, że wypalanie traw i zarośli jest szkodliwe, jak również niebezpieczne.
W ubiegłym roku w całej Polsce doszło do 36.442 pożarów traw. Spłonęło 12.036 ha traw. To jedna trzecia wszystkich pożarów w Polsce. W ich wyniku zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych.
Wraz z nadejściem wiosny proceder przybiera na sile. W ciepłe dni strażacy mają po kilkanaście wezwań do płonących łąk i nieużytków.
W spotkaniu wzięło udział 140 dzieci.