Strażnicy i strażacy o wypalaniu traw
A A AW piątek, 14 kwietnia br., przedstawiciele Straży Miejskiej gościli w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu na spotkaniu dotyczącym procedur nielegalnego wypalania traw na obszarze Gminy Miasta Grudziądz.
W spotkaniu uczestniczyli: Komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu Jan Przeczewski wraz z funkcjonariuszkami z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej oraz Komendant Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Robert Gutowski, Kierownik Sekcji st. kpt. mgr inż. Rafał Rusoń i Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st. kpt. mgr inż. Paweł Korgol.
Okres wiosny i jesieni to czas, w którym wzrasta liczba pożarów traw na łąkach, w okolicach lasów oraz nieużytkach rolnych, spowodowanych wypalaniem suchych traw i zarośli. Stanowią one ogromne zagrożenie dla życia roślin, zwierząt, ludzi oraz przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego.
Wbrew pozorom, wypalanie traw nie przynosi korzyści, a wręcz przeciwnie - powoduje szkody dla środowiska, jak również samego człowieka. Każdy taki pożar może okazać się bardzo trudny do opanowania. W ułamku sekund ogień potrafi przenieść się na sąsiednie obszary, lasy oraz zabudowania. Nierzadko oznacza to utratę dorobku całego życia. Musimy pamiętać, że w płomieniach giną także ludzie.
Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Natomiast jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Podczas spotkania omówione zostały również kierunki przyszłych wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze poprzez prowadzenie wspólnych działań profilaktycznych w szkołach oraz podczas spotkań z dorosłymi mieszkańcami Grudziądza.