Strażnicy w kinie o bezpieczeństwie w sieci
A A AW czwartek, 20 października, w kinie Helios odbyły się kolejne spotkania w ramach "Akademii Bezpieczeństwa", w którym udział wzięli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych naszego miasta i powiatu grudziądzkiego.
Tym razem funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie z przedstawicielem Policji poruszyli zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci. Wiodącym tematem była cyberprzemoc czyli przemoc z zastosowaniem nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych takich jak: SMS, MMS, e-mail, witryny internetowe, blogi, fora dyskusyjne, czaty i gry sieciowe. Formami takiej agresji jest nękanie, straszenie, włamania na konta pocztowe w celu wysyłania kompromitujących treści, rejestrowanie niechcianych filmów, zdjęć, podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli. Prześladowanie poprzez nowe technologie jest niebezpieczne, ponieważ udostępnione treści są bardzo szybko rozpowszechniane i docierają do szerokiego kręgu odbiorcy. Skutkiem takich działań może być depresja, społeczna izolacja, lęki, brak zaufania, a niekiedy myśli samobójcze.
Najmłodsi jako pokolenie "cyfrowych tubylców" są niezwykle kompetentni w korzystaniu z różnorodnych osiągnięć nauki. Jednak ich świadomość dotycząca zagrożeń jest stosunkowo niska. Dlatego też prelegenci zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka i ochronę jego dóbr osobistych, tj. wizerunku oraz danych osobowych.
Funkcjonariusze przekazali młodym ludziom, jak należy się zachować, jeśli ktoś próbuje naruszyć ich dobra osobiste, i do kogo zwrócić się o pomoc. Na spotkaniach nie pomięto aspektu odpowiedzialności prawnej dotyczącej takiego postępowania.
Art. 190a Kodeksu karnego
§1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1 lub 2 jest targnięcie się na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§4. Ściganie przestępstwa określonego w §1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Spotkania odbyły się w trzech salach, kinowych w których udział wzięło około 900 dzieci. Na zakończenie prelekcji dzieci obejrzały film "Bociany".