O bezpieczeństwie w sieci
A A AW związku z obchodzonym 9 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej prowadzili w ostatnim czasie zajęcia z dziećmi grudziądzkich szkół dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, natomiast od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). W tym roku dzień ten został objęty honorowym patronatem Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka.
Głównym zamierzeniem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetu. Funkcjonariusze przedstawili najmłodszym zarówno zalety, jak i wady korzystania z sieci. Omówiono także potencjalne zagrożenia wynikające z dostępu do sieci czyli niechciane treści, grooming (uwodzenie dzieci), kontakty z nieznajomymi oraz różne formy uzależnienia od internetu. Podczas zajęć nie pominięto ważnego aspektu, jakim jest cyberprzemoc (z ang. cyberbullying).
Przypomnijmy, że jest to przemoc z wykorzystaniem nowych technologii komunikacyjnych przede wszystkim internetu i telefonów komórkowych. Do działań związanych z cyberprzemocą zalicza się między innymi stalking (nękanie), szantażowanie, poniżanie, wyzywanie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć czy filmików. Jej skutkiem jest społeczna izolacja, frustracja, strach, co może prowadzić do pogorszenia wyników w nauce, depresji, a nawet myśli samobójczych.
Profilaktycy przedstawili również aspekt prawny takiego działania. Na koniec omówiono zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz wskazano gdzie można zwrócić się o pomoc w przypadku doświadczenia cyberprzemocy. Zajęcia zostały wzbogacone o prezentacje multimedialne oraz krótkie filmy profilaktyczne. W spotkaniach udział wzięło prawie 400 uczniów grudziądzkich szkół.