Rowerem po drodze
A A ARower jest popularnym środkiem transportu, a dłuższe i cieplejsze dni zachęcają do podróżowania nim. Chcąc zachować bezpieczeństwo podczas jazdy należy pamiętać o podstawowych zasadach poruszania się takim jednośladem.
Na bezpieczeństwo każdego rowerzysty ma wpływ wiele czynników: pora dnia, warunki atmosferyczne. Bardzo ważne są zachowania samych rowerzystów i znajomość obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego. Nie bez kozery ważna jest umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Poruszanie się rowerem regulują przepisy prawa
o ruchu drogowym.
Zgodnie z literą prawa rowerzysta jest zobowiązany:
- Korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
- Zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, jeśli porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie dla rowerów obok innych kierujących i jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku.
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:
a) opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
b) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
c) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Z dzieckiem na rowerze
a) dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
b) dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
c) przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.
Rowerzysta i przejście dla pieszych
Podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, rowerzysta ma zakaz:
a) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
b) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
c) jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.
ZAPAMIĘTAJ! Chcąc przekroczyć jezdnię jednośladem zobligowani jesteśmy korzystać z przejazdów dla rowerów. Przejeżdżanie przez przejście dla pieszych jest cyklistom wzbronione. W takiej sytuacji konieczne jest zejście z roweru i pokonanie przejścia pieszo, prowadząc obok jednoślad.
Kierującemu rowerem zabrania się:
a) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
Wyjątkowo dopuszcza się jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
b) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
c) czepiania się pojazdów,
d) kierowania rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości,
e) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
O tym też powinniśmy pamiętać!
Bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu są wycieczki rowerowe z większą grupą. Dwóch cyklistów może jechać obok siebie, gdy sposób poruszania nie spowodowuje zagrożenia w ruchu.
Jeżeli podczas wycieczki spotkamy inną grupę cyklistów, możemy zorganizować kolumnę rowerową. Zgodnie z prawem może ona mieć 15 rowerów. Jeżeli grupa jest większa, między kolumnami należy pozostawić 200 metrów odstępu. Wówczas umożliwiamy innym wyprzedzanie. Pamiętajmy, że jazda w kolumnie nie zwalnia rowerzysty od przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych.
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli osoby, które szczególnie są narażone na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.
Szerokiej drogi.