Zastawione przejście dla pieszych
A A APatrol Straży Miejskiej podjął interwencję wobec kierowcy zastawiającego przejście dla pieszych.
Do zdarzenia doszło wczoraj, 11 marca br. kiedy to funkcjonariusze pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym zauważyli nieprawidłowo zaparkowane auta na rogu ulic Poniatowskiego - Tczewska i podjęli interwencję. Jedno z aut zostało tak zaparkowane, że piesi mieli utrudniony dostęp do chodnika, bo pozostawione było dosłownie na chodniku. Na nic się zdały tłumaczenia kierowcy pojazdu. Sprawcę ukarano mandatem karnym.
Co na to prawo?
Art. 49. ust. 1. pkt. 2 prawa drogowego stanowi:
"Zabrania się zatrzymania pojazdu (...) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem."
Uwaga!
Dotyczy to nie tylko jezdni, ale także chodnika przyległego do przejścia! Chodnik natomiast to część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
Za nieprawidłowe parkowanie można zostać ukaranym mandatem karnym, a w niektórych sytuacjach pojazd można odholować.
Kierujący pojazdami powinni nie tylko przestrzegać przepisów dotyczących pozostawiania samochodu, ale także zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie stoją nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. Ponadto zobowiązani są poruszać się z taką prędkością, by w razie potrzeby zatrzymać się przed przejściem.
Kierowco:
Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i uważaj zwłaszcza w pobliżu przejść w okolicy placówek oświatowych czy osiedli mieszkaniowych. To miejsca gdzie bardzo często zdarza się niewłaściwe parkowanie, a na drogę może wbiec dziecko. Z uwagi na jego niski wzrost jeszcze trudniej je zauważyć.
Źle zaparkowane pojazdy to wina kierowców, ale nie zwalnia to pieszych z troski o swoje bezpieczeństwo. Wychodząc zza samochodu najlepiej założyć, że nadjeżdżający kierujący nas nie widzi i wejść na jezdnię dopiero, gdy auto przejedzie lub się zatrzyma.