Przypominamy o sprzątaniu liści
A A AKolorowe liście nadają jesieni uroku. Przestają budzić zachwyt, gdy toną w nich drogi dla pieszych i zieleńce. Mogą być niebezpieczne, dlatego przypominamy, jak się ich we właściwy sposób pozbyć.
Ich uprzątnięcie jest konieczne. Namoknięte przeradzają się w śliski kompost, a to stanowi już poważne zagrożenie. Po opadach deszczu, mogą stać się śliską pułapką m. in. dla pieszych, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia się oraz upadków. Odpowiedzialność za utrzymanie dróg dla pieszych w czystości spoczywa na właścicielu nieruchomości.
Wynika to przede wszystkim z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z danym aktem prawnym właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez:
„uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.
Taki obowiązek nakłada również Uchwała Nr LXIII/538/22 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 22 czerwca 2022 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – miasto Grudziądz (z późn. zm.). Zgodnie z tą uchwałą właściciele nieruchomości znajdujących się na terenie gminy – miasto Grudziądz „zapewniają utrzymanie czystości i porządku na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego, w tym chodników położonych wzdłuż nieruchomości, bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.
Zgodnie z prawem odpady zielone, jakimi są również liście, powinny trafiać do pojemników na odpady BIO. Jeśli jest ich więcej takie odpady można gromadzić w workach i pozostawić w miejscach gromadzenia odpadów celem wywiezienia przez firmę wywozową zgodnie z harmonogramem. Zakazane jest spalanie liści na terenie posesji.
Pamiętajmy, że jeśli pieszy dozna uszczerbku na zdrowiu wskutek niewykonania obowiązku utrzymania czystości na drodze dla pieszych, np. złamie nogę, zgodnie z literą prawa może domagać się odszkodowania.
Za nieposprzątanie zalegających liści można być ukaranym mandatem w wysokości 100 złotych. Obowiązek ten nie dotyczy miejsc, w których obowiązuje płatny postój.
Apelujemy do mieszkańców, że dbanie o czystość to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.