Pamiętaj - „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.
A A ASłoneczna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że najchętniej wypoczywamy nad wodą. Wypad nad morze, jezioro czy rzekę to nie tylko relaks, ale również dużo zagrożeń.
Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Woda, nawet ta spokojna, może stać się niebezpiecznym żywiołem. Wszyscy musimy pamiętać, aby przyjemność kąpieli połączona była z jej bezpieczeństwem.
W takiej sytuacji należy stosować się do podstawowych zasad. Zapamiętaj:
- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym i strzeżonym przez ratowników. Nie korzystaj z tzw. „dzikich kąpielisk”.
- Przed wejściem do wody zwracaj uwagę na kolor flagi.
Biała flaga informuje, że można wchodzić do wody. Czerwona natomiast, oznacza kategoryczny zakaz kąpieli. Brak flagi to brak nadzoru przez ratowników. - Nie przekraczaj stref wydzielonych przez boje wodne. Dla dzieci białe boje wydzielają brodzik o głębokości do 40 cm.
- Zwracaj uwagę na sygnały dźwiękowe od ratowników.
Dwa krótkie sygnały gwizdkiem oznaczają upomnienie osób łamiących zasady bezpieczeństwa, a trzy akcję ratowniczą. - Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz i stosuj się do poleceń ratowników.
- Nie zakłócaj wypoczynku oraz kąpieli innym.
- Z urządzeń i sprzętu pływającego korzystaj zgodnie z jego przeznaczeniem. Pływając w łódce lub na rowerze wodnym zawsze miej na sobie kamizelkę ratunkową.
- Nie przebywaj w wodzie w czasie burzy, mgły i gdy wieje wiatr.
- Do wody wchodź powoli, stopniowo przyzwyczajaj ciało do zdecydowanie niższej temperatury.
- Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów. Nie korzystaj z kąpieli w stawach, na żwirowniach.
- Materac dmuchany i inne gumowe zabawki nie służą do wypływania na głęboką wodę.
- Nie skacz na tzw. „główkę” do nieznanej wody – pomyśl o konsekwencjach.
Taki jednorazowy skok może doprowadzić do trwałej niepełnosprawności lub śmierci. Podczas uderzenia głową o coś twardego, następuje uszkodzenie kręgosłupa i rdzenia kręgowego. - Myśl trzeźwo: wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu jest zakazane i niebezpieczne. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn utonięć.
Pod wpływem alkoholu tracimy możliwość realnej oceny sytuacji, mamy zaburzenia orientacji, co w wodzie jest bardzo niebezpieczne. To krótka droga do nieszczęśliwego wypadku. - Będąc świadkiem udzielania pomocy osobie wyciągniętej z wody – nie przeszkadzaj ratownikom!
Pamiętaj również, że nie zawsze wywieszona flaga jest wskazaniem do kąpieli w wodzie. Do wody nie wchodź również wtedy gdy:
- Źle się czujesz lub jesteś zmęczony.
- Jest Ci zimno.
- Po posiłku, na czczo i długim przebywaniu na słońcu.
- Po zmroku i późnym wieczorem.
- Gdy widzisz, że nadchodzi burza.
- Gdy występują prądy wsteczne.
- Po środkach psychoaktywnych.
Dziecko nad wodą - powinno być otoczone szczególną opieką. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców/opiekunów z obowiązku pilnowania malucha. Dziecko do 7 roku życia nie może samo przebywać na plaży lub w wodzie.
Ważne: Woda po kolana dla osoby dorosłej dla dziecka może być realnym zagrożeniem. Nigdy nie spuszczaj go z oczu. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Pamiętaj: Człowiek tonie w ciszy w ciągu kilkudziesięciu sekund. Nie lekceważ kwestii bezpieczeństwa nad wodą. Żadna polisa nie wynagrodzi skutków brawury – życie i zdrowie masz tylko jedno.
Apelujemy do wypoczywających o rozsądek oraz wyobraźnię. Niech ten wolny czas będzie bezpieczny.