W upały zachowaj rozwagę
A A ASezon letni trwa i przed nami upały. Podpowiadamy jak przetrwać wysokie temperatury.
Utrzymująca się ciepłota powoduje przegrzanie organizmu objawiające się zawrotami głowy, omdleniami, ogólnym osłabieniem czy bólami mięśni. Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu, może dojść do udaru cieplnego bądź szoku termicznego w przypadku zmiany temperatur. Wysokie temperatury zagrażają przede wszystkim osobom chorym, w podeszłym wieku, kobietom w ciąży i dzieciom. Mogą być też zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.
Najlepszą metodą na radzenie sobie z upałami jest ograniczenie przebywania w pełnym słońcu. Jeśli nie jest to konieczne, nie należy wychodzić z domu. Jeśli jednak już musimy z niego wyjść, bezwzględnie trzeba pamiętać o noszeniu nakrycia głowy, piciu dużej ilości wody (najlepiej niegazowanej) oraz stosowaniu kremów z filtrem UV (zwłaszcza podczas wypoczynku na plaży).
Upał wpływa też na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na koncentrację.
Jak sobie poradzić w czasie wysokich temperatur:
- pijmy minimum dwa litry płynów dziennie, najlepiej wody lub herbatki ziołowe,
- jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach 11.00 - 16.00, osoby z chorobami kardiologicznymi nie powinny w ogóle wychodzić z domu,
- starajmy się utrzymać niską temperaturę w mieszkaniu poprzez zamknięte i zasłonięte okna od strony słonecznej,
- wychodząc na zewnątrz pamiętajmy o kremach z filtrem, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych, nie wystawiajmy się zbyt długo na słońce,
- schładzajmy organizm biorąc lekko ciepły prysznic,
- unikajmy wysiłku fizycznego w pełnym słońcu,
- jadąc samochodem róbmy częściej przerwy.
Poniżej infografika przygotowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informująca jak przetrwać tak wysokie temperatury.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Skutkiem wysokich temperatur jest przegrzanie organizmu lub jego odwodnienie. Może on też doprowadzić do udaru, który jest stanem zagrażającym zdrowiu lub życiu. Jego objawami są: zmęczenie, bóle głowy, szum w uszach, gorączka, drgawki. W przypadku zauważenia objawów przegrzania organizmu, do jakich zaliczyć możemy przyspieszony oddech, temperaturę, nudności, zawroty głowy czy dreszcze, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.
Więcej informacji można znaleźć w informatorze przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dostępnym tutaj.