XVI edycja egzaminów na kartę rowerową wystartowała
A A AKażdego roku przed wakacjami wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oddział Grudziadz przeprowadzamy egzaminy na kartę rowerową.
Dzisiaj, 17 maja, przeprowadziliśmy pierwsze takie egzaminy zgodnie z naszym projektem „Moja karta rowerowa – czyli jak zdać egzamin na kartę rowerową”. Odbyły się one w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Fortecznej 29.
Przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową oraz samo sprawdzenie umiejętności odbywa się w szkole podstawowej (dla uczniów, którzy ukończyli 10 lat) oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub specjalistycznym ośrodku szkolenia kierowców (dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej).
Karta rowerowa jest dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania i poruszania się po drodze publicznej. Dokumentem tym posługują się osoby, które ukończyły 10 rok życia. Od osób dorosłych nie wymaga się posiadania karty rowerowej.
Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do egzaminu prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje określone w art. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. Nauczyciel prowadzący zajęcia, niezależnie z jakiego przedmiotu, sam dobiera metodykę szkolenia i środki dydaktyczne.
Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:
1) osiągnęła wymagany minimalny wiek - 10 lat;
2) wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.
Kartę zyskuje się po zdaniu z wynikiem pozytywnym egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna egzaminu zawiera 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Pozytywny wynik uzyskuje się po poprawnej odpowiedzi na co najmniej 20 pytań. Natomiast egzamin praktyczny przeprowadzany jest na placach manewrowych i składa się między innymi z jazdy po linii prostej, po łukach oraz po tzw. ósemce, zatrzymanie się przed linią i ruszenie, slalomem pomiędzy pachołkami. Pozytywny wynik otrzymuje się po wykonaniu co najmniej 90% manewrów.
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:
1) dyrektor szkoły - uczniowi szkoły podstawowej;
2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań - osobie niebędącej uczniem szkoły podstawowej.
Warto pamiętać, że posiadanie karty rowerowej bądź prawa jazdy kategorii AM, A1, B1,T wymagane jest również od osób w wieku od 10 do 18 lat poruszających się hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego tzw. UTO.
Każde dziecko przystępujące do egzaminu musi mieć przy sobie legitymację szkolną oraz wypełniony "ARKUSZ ZALICZEŃ UCZNIA UBIEGAJĄCEGO SIĘ O KARTĘ ROWEROWĄ". Jest to druk MEN-VI/28, który powinien być dostępny w szkole.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, do programu zgłoszono ponad 700 uczniów z 15 grudziądzkich szkół.
Wszystkim przystępującym do egzaminów życzymy powodzenia.
Uzyskiwanie karty rowerowej zostało uregulowane w dwóch aktach prawnych:
1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2023 r. poz. 1872)
2. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 512).