Stop! Zatrzymaj się! Życie masz tylko jedno.
A A ABardzo często poruszając się po mieście zauważamy jak kierujący pojazdami nie stosują się do znaku zakazu „stop”. Przypominamy do czego on zobowiązuje.
Jest to jeden z ważniejszych znaków drogowych stojący na straży bezpieczeństwa ruchu drogowego. Znak B-20 „stop” to nic innego jak nakaz bezwzględnego zatrzymania się. Oznacza on:
- Zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem.
- Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.
Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku – w takim miejscu w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudnia ruchu na drodze z pierwszeństwem. Umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony.
Znak B-20 - „stop”
Stosuje się go w celu wprowadzenia w określonych warunkach obowiązku zatrzymania pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem, na przejazd kolejowy niestrzeżony, na przejazd tramwajowy, a także w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu. Dopuszcza się również jego stosowanie dla kierujących tramwajami, gdy torowisko przecina drogę publiczną. Stosuje się go również gdy brak jest dostatecznej widoczności na zatrzymanie pojazdu przed skrzyżowaniem lub przejazdem.
Kierujący pojazdem dojeżdżając do miejsca z takim znakiem ma obowiązek bezwzględnie zatrzymać się i upewnić się, że wjazd na skrzyżowanie czy przejazd kolejowy jest bezpieczny i możliwy. Jeżeli wraz ze znakiem na jezdni namalowany jest znak poziomy – biała ciągła linia, to przed nią powinniśmy zatrzymać samochód. Jeżeli linii nie ma zatrzymanie musi nastąpić w miejscu, w którym będziemy mogli obserwować skrzyżowanie. Przed przejazdem kolejowym pojazd należy zatrzymać przed krzyżem Św. Andrzeja.
Bardzo łatwo można zauważyć, że znak B-20 „stop” a także A-7 „ustąp pierwszeństwa” i D-1 „droga z pierwszeństwem” mają odmienny kształt. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – nawet przy dużej śnieżycy jesteśmy w stanie rozpoznać z jakim znakiem mamy do czynienia.
Mimo, że znak B-20 jest jednym z najważniejszych znaków wielu kierowców go ignoruje. Jednakże codzienna jazda weryfikuje naszą wiedzę z kursu prawa jazdy. Często też niezdrowe nawyki przejmują inicjatywę. Te złe nawyki to łamanie przepisów ruchu drogowego co wiąże się z możliwością otrzymania mandatu.
Pamiętajmy, że przekroczenie znaku „stop” z niezachowaniem szczególnej ostrożności może spowodować poważne zagrożenie. W tym przypadku nie można liczyć na żadną ulgę.
Każdy kierowca widząc znak „stop” ma obowiązek zatrzymać się, upewnić się czy nic nie jedzie i dopiero bezpiecznie ruszyć.
Główną przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców, tj. lekceważenie tego znaku i wjeżdżanie na przejazd mimo, że znak tego zabrania.
Nie ryzykuj – zatrzymaj się!