Wspólne patrole z funkcjonariuszami Policji
A A AProwadząc dalszą współpracę z funkcjonariuszami Policji zwiększyliśmy liczbę patroli mieszanych zwracających uwagę przede wszystkim na zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Zasady współdziałania Policji i Straży Miejskiej określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie form współpracy straży gminnej (miejskiej) z Policją oraz sposobu informowania wojewody o tej współpracy oraz Rozporządzenie MSWiA z 21 grudnia 2009 r. w sprawie trybu sprawowania nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich).
Współpraca obu instytucji polega głównie na:
- stałej wymianie informacji o zagrożeniach występujących na określonym terenie w zakresie bezpieczeństwa ludzi i mienia, spokoju i porządku publicznego;
- zorganizowaniu systemu łączności Policji i straży, uwzględniającego lokalne potrzeby i możliwości oraz zapewniającego utrzymanie stałej łączności między jednostkami Policji i straży;
- koordynowaniu rozmieszczenia służb policyjnych i straży, z uwzględnieniem zagrożeń występujących na danym terenie;
- wspólnym prowadzeniu działań porządkowych w celu zapewnienia spokoju i porządku w miejscach zgromadzeń, imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych, a także w innych miejscach publicznych;
- organizowaniu wspólnych szkoleń oraz ćwiczeń policjantów i strażników;
- wymianie informacji w zakresie obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych.
Aby usprawnić współdziałanie obu służb wyznaczeni zostali funkcjonariusze, którzy wspólnie będą realizować swoje zadania. Działania Straży Miejskiej i Policji bezpośrednio wpływają na liczbę patroli na terenie miasta, co przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i utrzymanie porządku publicznego.
Patrole prewencyjne będą wykonywane cyklicznie na terenie Grudziądza i będą reagowały na wszelkie przejawy naruszenia prawa. Funkcjonariusze będą się przyglądać zachowaniom pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego. Kto wbiegnie na jezdnię na czerwonym świetle musi się liczyć z reakcją funkcjonariuszy. Taka sytuacja może się skończyć pouczeniem, ale trzeba też liczyć się z mandatem. To samo dotyczy osób przechodzących przez jezdnie w niedozwolonym miejscu. W związku z częstym poruszaniem się mieszkańców hulajnogami elektrycznymi często z naruszeniem prawa, patrole będą zwracać również uwagę na osoby poruszające się tymi właśnie pojazdami.
Stan bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego zależy miedzy innymi od świadomości osób poruszających się po drodze, obowiązujących przepisów, stopnia ich przestrzegania i wielu innych. Rowerzyści, piesi czy osoby poruszające się hulajnogami to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli szczególna grupa narażona na tragiczne konsekwencje podczas wypadków drogowych. Stąd nasze wzmożone działania.
Patrole funkcjonariuszy będą piesze, dwuosobowe po jednym przedstawicielu Policji i Straży Miejskiej.