Zasada ograniczonego zaufania – kiedy należy ją stosować
A A ANa drodze zdarzają się nieprzewidziane zdarzenia. Bywa, że w niektórych sytuacjach musimy kierować się w swoim postępowaniu znajomością przepisów ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.
Na łamanie prawa, narażanie życia lub zdrowia, utrudnianie poruszania się po drogach bardzo często ma wpływ nie tylko nieznajomość przepisów prawnych, ale również pośpiech. Przebywając na drodze powinniśmy mieć świadomość różnych zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zasada ta ma zastosowanie między innymi, gdy widzimy w pobliżu jezdni osoby starsze, dzieci bawiące się w pobliżu drogi. Naszą wrażliwość powinny wzbudzić takie osoby, których zachowanie może być nieprzewidywalne np. osoby pod wpływem alkoholu lub z widoczną trudnością w poruszaniu się.
Nie bez znaczenia są też zwierzęta znajdujące się na jezdni lub w jej pobliżu. Mogą one zostać spłoszone przez pojazd i zacząć uciekać wprost pod jego koła, dlatego ważna jest obserwacja tego co się dzieje na drodze.
Istnieją również miejsca bądź sytuacje, gdzie warto zachować szczególną ostrożność. Takimi miejscami są przede wszystkim przystanki autobusowe, tramwajowe, okolice dworców czy wąskie chodniki bez barierek. Miejsca te są szczególnie niebezpieczne gdy podjeżdża na nie pojazd. Pasażerowie, często spieszący się zapominają o przepisach i przebiegają przez jezdnię. Wówczas warto zmniejszyć prędkość i obserwować ruch wszystkich przechodniów.
Zasada ta dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego, również kierowców. Niektórzy kierowcy zapominają czasem, że włączają się do ruchu wyjeżdżając ze stacji benzynowej, bramy garażowej czy parkingu. Wówczas ich obowiązkiem jest ustąpienie pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Przy zbliżaniu się do takiego pojazdu warto upewnić się, czy aby na pewno ustępuje on pierwszeństwa przejazdu.
Nie zakładajmy jednak, że wszyscy łamią przepisy ruchu drogowego. Ruch drogowy wymaga pewnej dozy zaufania, o czym świadczy zapis w ustawie prawo o ruchu drogowym:
„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba, że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania”.
Istotne są te wyjątkowe sytuacje, których nie da się ująć w ramy prawne. Wówczas ważna jest nasza umiejętność oceny sytuacji i intuicja kierowcy. Tak samo ważna jest również zasada szczególnej ostrożności o której pisaliśmy tutaj.