W nowy rok szkolny z nowymi tematami profilaktycznymi
A A AJak co roku, również i tym razem zwiększyliśmy zakres naszej oferty edukacyjnej. Od 1 września br. Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej wzbogacona została o kolejne tematy. Obecnie mamy ich już 53.
Z roku na rok wzrasta liczba hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także ich użytkowników, dlatego też pierwszym z naszych nowych tematów są „Zasady bezpiecznego poruszania się hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego”. Zagadnienie to jest na tyle istotne, że dotyczy również dzieci. Chcąc się nimi poruszać należy posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Posiadanie uprawnień jest wymagane dla osób w wieku od 10 do 18 roku życia. Osoby, które ukończyły 18 lat, dokumentu takiego nie muszą posiadać. W związku z powyższym mając na uwadze bezpieczeństwo młodych ludzi zasadnym jest wprowadzenie takiego zagadnienia i wyjaśnienie przepisów, które jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń. Dodatkowo wyszczególniają szereg praw i obowiązków do których zobowiązani są ich użytkownicy, jak również uczestnicy ruchu drogowego.
W związku z utrzymującą się wysoką liczbą utonięć w kraju, drugim naszym nowym zagadnieniem jest „Bezpiecznie nad wodą”. Wypadki związane z wodą są najczęściej spowodowane lekkomyślnością, brakiem uwagi, dozoru, a także nieprzestrzeganiem i lekceważeniem obowiązujących przepisów. Biorąc powyższe pod uwagę niezbędne jest wytłumaczenie młodym ludziom bezpiecznych zachowań podczas pobytu nad wodą z uwzględnieniem znaków zakazu, ostrzegawczych czy informacyjnych, a także wyjaśnienie podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli. Celem naszych zajęć jest przygotowanie dzieci do podejmowania bezpiecznych zachowań w czasie letniego wypoczynku, ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem, a także zapoznanie młodych ludzi ze sposobami szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia.
Kolejnym nowym zagadnieniem jest „Doomscrolling”, czyli tryb funkcjonowania polegający na spędzaniu nadmiernej ilości czasu na przyswajaniu negatywnych treści. Takie wiadomości najczęściej przekazywane przez nowe media mogą wywołać negatywne emocje. Wszystko to z powodu długotrwałego znajdowania się pod ich negatywnym wpływem, pochodzącym głównie z sieci czy TV. Sam termin zyskał popularność w dobie pandemii. Obecnie wojna na Ukrainie powoduje, że społeczeństwo poszukuje informacji o negatywnym nacechowaniu. Efekt czytania takich informacji jest taki, że człowiek może poczuć większy lęk. Im dłużej utrzymujemy się w tym stanie, tym gorzej się z tym czujemy, ponieważ nasze obawy wydają się groźniejsze niż w rzeczywistości. W związku z powyższym zasadnym jest wprowadzenie danego zagadnienia i wyjaśnienie odbiorcom jak sobie radzić z takimi informacjami i nie stać się ofiarą nerwicy lękowej czy depresji.
Programy profilaktyki grudziądzkiej Straży Miejskiej maja na celu wyjść naprzeciw potrzebom i zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo. Nasze programy adresowane są do dzieci przedszkolnych oraz dzieci i młodzieży szkolnej, są zawsze dostosowane do poziomu słuchaczy, a także potrzeb pedagogów szkolnych.
W przypadku podjęcia przez szkoły nauczania zdalnego Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej na zaproszenie pedagogów włącza się w zajęcia prowadzone online poprzez co kontynuuje współpracę ze szkołami.
Łącznie w ofercie programowej Straży Miejskiej znajdują się już 53 tematy profilaktyczne.
Ze szczegółowym ich wykazem można zapoznać się tutaj.