Zadbaj o swoje mieszkanie – nie daj się okraść
A A ASezon urlopowy w pełni, wyjeżdżamy na zasłużony wypoczynek. Zanim jednak wyjedziemy zadbajmy o to, by po powrocie z wakacji nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Pamiętajmy, że wakacje to dla złodziei prawdziwy czas żniw.
Chcąc zapobiec niepożądanej wizycie innych osób w naszym domu/mieszkaniu sami powinniśmy zadbać o to, aby osoby postronne nie miały możliwości wejścia. O czym powinniśmy pamiętać?
a) Poproś o pomoc zaufaną osobę
Zanim wyjedziemy warto przekazać klucze zaufanej osobie. Najlepiej gdyby to był ktoś z rodziny, znajomy lub sąsiad (na „pomocników” sąsiedzkich wybierajmy osoby, które znamy od lat). Podczas naszej nieobecności może np. podlać kwiaty i sprawdzić czy w naszym mieszkaniu jest wszystko w porządku. Taka osoba może być też metodą na odstraszanie potencjalnych złodziei, może włączyć światło, wywietrzyć mieszkanie czy wybrać zalegające listy ze skrzynki pocztowej.
b) Sprzęt RTV/AGD odłącz od prądu
Przed wyjazdem warto wykonać podstawowe czynności takie jak: zakręcić główny zawór wody oraz kurek z gazem, wyciągnąć wtyczki z gniazdek od urządzeń RTV i AGD (w wyniku uderzenia pioruna mogą ulec zniszczeniu lub wywołać pożar).
c) Zamykaj drzwi i zabezpiecz okna tak, aby nie można było ich otworzyć
Pozostawienie choćby małego lufciku jest jak zaproszenie dla złodzieja.
d) Skorzystaj z technologii
W miarę możliwości możemy zainstalować np. fotopułapkę (urządzenie, które wykona zdjęcie złodziejowi i wyśle na naszego smartfona jego fotografię) czy monitoring. Warto zdecydować się również na oświetlenie z czujnikami ruchu i specjalne rolety antywłamaniowe.
e) Nie sprowadzaj do domu przypadkowych osób
Jeżeli przychodzi do nas hydraulik, urzędnik czy listonosz sprawdzajmy legitymacje i
cel wizyty.
f) Pomyśl o przedmiotach „ważnych” np. komputery, telewizory, kamery, radia, biżuteria.
Warto je odpowiednio oznaczyć. Skradzione mienie często jest odzyskiwane przez Policję, ale nie może być przekazane właścicielom ponieważ nie było oznakowane. Dobrze jest wcześniej opisać cenne przedmioty, tak aby spis zawierał m. in.: cechy charakterystyczne, budowę, model, kolor, numer seryjny, fabryczny, identyfikacyjny itd. Spis taki, może okazać się pomocny w przypadku utraty naszych rzeczy.
g) Nie chwal się, że wyjeżdżasz na dłużej
Swoim gadulstwem uruchamiamy tzw. pocztę pantoflową. Nie mówmy co posiadamy w mieszkaniu. Jeśli rozmawiamy np. w pobliżu bloku słuchaczy może być znacznie więcej. Takie zwierzenia zachęcają np. do rabunku.
h) Nie ułatwiaj złodziejowi dostania się do środka
Właściciele domów nie powinni zapominać o zabezpieczeniu przejścia między
piwnicą a domem lub garażem a domem.
i) Nie chwal się w social mediach wyjazdem
Nie warto informować w sieci o długości i terminie planowanego urlopu – nie wiesz do kogo trafią informacje. Nie publikuj zdjęć z wakacji w czasie rzeczywistym, poczekaj do powrotu.
Jeżeli mimo stosowania środków zaradczych włamano się do naszego mieszkania przede wszystkim zachowajmy spokój. Ważne jest aby niczego nie dotykać, nie sprzątać, w miarę możliwości nie zacierać śladów, rozpytać sąsiadów i oczywiście zawiadomić odpowiednie służby.
Zapamiętaj: Nie ma idealnych zabezpieczeń, ale sami możemy zminimalizować ryzyko!