Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
A A ACo roku 25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego zapoczątkowany w 1983 r. przez amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana.
Celem jego wprowadzenia było zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci. Symbolem pamięci o zaginionych malcach jest kwiat niezapominajki.
Źródło loga: http://www.itaka.org.pl/
Zaginięcie dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Powoduje bezradność rodziców, a u dziecka przerażenie. Przyczyn zaginięć jest wiele. Każdy przypadek jest inny. Często przyczyną jest niewłaściwa opieka rodziców, rzadziej przestępstwo – porwanie. Dziecko może zaginąć w każdej sytuacji i w każdym miejscu: na podwórku, w sklepie, na plaży.
Przypominamy jak zapobiegać takim zdarzeniom:
- Właściwie opiekuj się dzieckiem i nie zostawiaj małego dziecka bez opieki np. w wózku przed sklepem. Pamiętaj, że do 10 roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu, a do 7 roku życia nie powinno bawić się samo na podwórku. Wyglądanie przez okno raz na kilka minut to nie jest właściwa opieka nad dzieckiem!
- Naucz dziecko jego imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania, numerów alarmowych oraz numerów do najbliższych. Starsze dzieci mogą mieć je zapisane w swoim telefonie.
- Wytłumacz dziecku, że w sytuacjach zagrożenia może płakać, krzyczeć i wołać o pomoc.
- Szczególną uwagę zwracaj na dziecko w miejscach zatłoczonych np. galerie, supermarkety – bardzo szybko można je stracić z oczu. Małe dziecko trzymaj za rękę. Pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka a nie ono Ciebie! Ważne jest przypominanie komunikatów np. „Bądź blisko mnie”, „Nie oddalaj się” itp.
- Naucz dziecko, ze jeśli się zgubi nie powinno się oddalać lecz pozostać w miejscu, aż opiekun je znajdzie. Jeśli to możliwe, niech poprosi osobę dorosłą o pomoc np. strażnika miejskiego, policjanta, sprzedawczyni w sklepie, ochroniarza.
- Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z osobami obcymi i nie powinno przyjmować od obcych żadnych prezentów oraz słodyczy.
- Zorganizuj dziecku bezpieczną drogę do szkoły. Jeśli droga do szkoły wiedzie przez niezamieszkałe okolice, dziecko NIGDY nie powinno nią iść bez dorosłego. Jeżeli to niemożliwe dzieci powinny chodzić do szkoły w grupie rówieśników.
- Postaraj się poznać znajomych i przyjaciół dziecka.
- Bądź wsparciem dla swojej pociechy – nie bagatelizuj problemów dziecka.
- Naucz dziecko rozsądnie korzystać z Internetu. Wytłumacz jakim zagrożeniem jest podawanie danych osobistych, kontaktowych.
- Reaguj, gdy widzisz, że dziecko jest w sytuacji problemowej.
Jeżeli mimo wszystko się zdarzy, że dziecko się zgubi zobligowani jesteśmy podjąć wszelkie kroki w celu znalezienia pociechy. Nie wpadajmy w panikę – stres nie jest dobrym doradcą. Zacznijmy działać. W panice trudno działać racjonalnie. Jeśli jest taka potrzeba zgłoś zaginięcie na Policję.
Dobrze wiedzieć, ze zaginięciem każdego z nas, nie tylko dzieci, zajmuje się Fundacja Itaka. Jest ona jedyną organizacją w Polsce zajmującą się problemami zaginięć. Prowadzi całodobowy bezpłatny telefon 116 000 pod którym można zgłaszać zaginięcie dziecka/nastolatka. Więcej informacji na temat Fundacji można znaleźć na stronie: http://www.itaka.org.pl/. Warto dodać, ze Fundacja prowadzi jedyną w Polsce Bazę Danych Osób Zaginionych i Osób o Nieustalonej Tożsamości (NN), ogólnodostępną na stronie internetowej www.zaginieni.pl. Baza ta zawiera zdjęcia i podstawowe informacje o osobach poszukiwanych przez Itakę.
Dodatkowo w Polsce od 2013 roku funkcjonuje Child Alert. Jest to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pomocą dostępnych mediów. Jego koncepcja to konkretna procedura, która rozpoczyna się w momencie zgłoszenia zaginięcia dziecka w najbliższej jednostce Policji. Po przyjęciu zgłoszenia Policja podejmuje decyzję o uruchomieniu system za zgodą rodziny. Po jego ogłoszeniu uruchomiona zostaje bezpłatna infolinia 995 na którą można zgłaszać informacje dotyczące zaginięcia dziecka.
GDY ZAGINIE DZIECKO – zapraszamy na stronę: http://www.childalert.pl/.
W przypadku zaginięcia osób poza granicami Polski poszukiwaniami zajmuje się INTERPOL – Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie.
Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w swojej ofercie programowej dysponuje tematem „Zgubiłem się – pomóż mi”. Program ten realizowany jest przed okresem letnim, ponieważ w tym właśnie czasie, zwiększa się prawdopodobieństwo zaginięcia dziecka. Dzieci podczas zajęć informowane są co zrobić w sytuacji zagubienia.
ZAPAMIĘTAJ!!! W PRZYPADKU ZAGINIĘCIA DZIECKA LICZY SIĘ KAŻDA MINUTA!!!