Światowy Dzień Ziemi
A A ADziś na całym świecie obchodzone jest największe ekologiczne święto świata - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Co możemy zrobić z tej okazji?
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. Święto to związane jest ściśle z troską o niebieską planetę i ochroną środowiska. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie odpowiedzialności za ziemię, a także uświadamianie zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.
Inicjatywa obchodzenia danego święta związana jest z postępującą degradacją środowiska naturalnego, przez którą rozumiemy susze, powodzie, kwaśne deszcze czy dziurę ozonową. Wody naszych rzek, powietrze, lasy nie będą czyste i zdrowe, jeśli pozwolimy na rozwój świata bez troski o otoczenie. Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że warunkiem poprawy sytuacji ekologicznej jest zwrot relacji człowieka do środowiska. Stąd też, większego znaczenia nabiera edukacja ekologiczna, czyli przekazywanie tematów o środowisku w którym żyjemy.
Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej w swoich zasobach dysponuje zagadnieniami o tematyce ekologicznej. Jednym z nich jest temat „Dbam o środowisko” skierowany do najmłodszych dzieci, gdzie młodzi ludzie dowiadują się między innymi jak na co dzień możemy zadbać o otaczającą nas naturę, zaczynając od oszczędności wody, prądu czy segregacji śmieci. Drugim tematem jest „ABC czystego powietrza” skierowany do dzieci starszych klas szkół podstawowych dotyczący ochrony powietrza, gdzie uczniowie przypominają sobie źródła zanieczyszczeń powietrza, czym są kwaśne deszcze, niska emisja, smog.
Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak każdy z nas może zadbać o otaczającą nas przyrodę:
- Zaplanujmy dzień bez samochodu, jeśli jest to możliwe zostawmy auto w garażu, korzystajmy z roweru czy komunikacji miejskiej;
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach) i oddajmy do skupu;
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera;
- Zbierzmy makulaturę (gazety, ulotki);
- Pozbierajmy śmieci (zaśmiecone podwórko lub inny teren);
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy energię elektryczną, wodę, gaz.
- Jeśli coś się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać;
- Dbajmy o zieleń – sadźmy drzewa. W efektywny sposób oczyszczają powietrze. Tereny zielone tworzą enklawy czystego powietrza – absorbują wszelkie zanieczyszczenia oraz tłumią hałas. Drzewa uczestniczą też w redukcji gazów cieplarnianych, wykorzystują dwutlenek węgla i w zamian uwalniają życiodajny tlen.
Wachlarz możliwości jest ogromny i każdy z nas może wybrać to, co chciałby zrobić dla naszej planety. Praktykujmy też pozytywne zachowania na co dzień.
JESTEŚMY MIESZKAŃCAMI ZIEMI I POWINNIŚMY CZUĆ SIĘ ODPOWIEDZIALNI ZA NASZĄ PLANETĘ!!!