Powierzchnia wyłączona nie jest miejscem postojowym
A A AUczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, zarówno pionowych jak i poziomych.
Rzeczywistość bywa jednak inna, a pamiętać należy, że znaki drogowe wyrażają polecenia do określonego zachowania. Jednym z nich jest powierzchnia wyłączona będąca znakiem poziomym.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. z późn. zm. w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
§ 85.
1. Znakami drogowymi poziomymi są umieszczone na nawierzchni linie ciągłe lub przerywane, pojedyncze lub podwójne, strzałki, napisy, symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc na drodze oraz punktowe elementy odblaskowe.
2. Znaki drogowe poziome są barwy białej lub żółtej, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej.
4. Umieszczone na jezdni punktowe elementy odblaskowe barwy czerwonej wyznaczają prawą krawędź jezdni. Lewa krawędź jezdni oraz pasy ruchu mogą być oznaczone punktowymi elementami odblaskowymi barwy białej lub żółtej; przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Znak poziomy P-21 „powierzchnia wyłączona” oznacza powierzchnię drogi na którą wjazd i zatrzymanie są zabronione. Po powierzchni tej nie wolno przejeżdżać, najeżdżać na nią ani się na niej zatrzymywać. Przypomina o tym § 90 ww rozporządzenia. Stosuje się go w różnych miejscach, np. przed przejściami dla pieszych.
P-21
Wyłączenie z ruchu części jezdni, często ma na celu polepszenie widoczności a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Zgodnie z aktualnym „taryfikatorem mandatów” grzywna, w postępowaniu mandatowym za niestosowanie się do znaku P-21 wynosi 100,00 zł.