Strażnicy wspólnie z funkcjonariuszami Policji przeprowadzają kontrole w środkach publicznego transportu zbiorowego.
A A AW związku z trwającym cały czas stanem epidemii funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji prowadzą doraźne kontrole w środkach komunikacji miejskiej mające na celu przypomnienie o obowiązku noszenia maseczek. Nos i usta zasłaniać należy w autobusach, tramwajach, pociągach. Ze stosowaniem się do tego obowiązku bywa różnie.
Nasze kontrole są odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Mają na celu egzekwowanie obowiązku zasłaniania ust i nosa przede wszystkim w środkach publicznego transportu zbiorowego. Dużo osób zapomina o tym, że podstawowe zasady sanitarne takie jak zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa czy dezynfekcja pomagają w walce z koronawirusem. W przestrzeni publicznej można spotkać osoby, które całkowicie lekceważą obowiązujące obostrzenia, co jest szczególnie groźne w miejscach gdzie spotykają się większe grupy osób. Cały czas na przystankach i w środkach komunikacji miejskiej można spotkać osoby bez maseczek.
Przypominamy, że obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice, szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie chronią nas przed wirusem.
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w środkach publicznego transportu zbiorowego (w autobusie, tramwaju, pociągu),
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w budynkach użyteczności publicznej (w urzędzie, w sądzie, w instytucji kultury, w banku, na poczcie itp.)
- w szkołach i na uczelniach w czasie przerw poza czasem zajęć edukacyjnych na ich terenie, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.
Odkrycie nosa i ust możliwe jest między innymi w przypadku:
- konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia;
- umożliwienia komunikowania się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się;
- spożywania posiłków lub napojów np. w zakładach pracy.
Szczegółowe dane na temat zasłaniania nosa i ust oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu dostępnym tutaj. Rozporządzenie to było kilkakrotnie zmieniane. Zmiany dostępne są tutaj.
Nasze działania mają na celu przypomnienie o obowiązku zakrywania ust i nosa, jak również o tym, że pandemia wciąż trwa.
Za uchylanie się od powyższego obowiązku Kodeks wykroczeń przewiduje konsekwencje prawne o następującej treści:
Art.116.§ 1. Kto, wiedząc o tym, że:
1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,
2) styka się z chorym na chorobę określoną w pkt 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,
3) jest nosicielem choroby określonej w pkt 1 lub podejrzanym o nosicielstwo
– nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo nie przestrzega decyzji wydanych na podstawie tych przepisów przez organy inspekcji sanitarnej, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 1a. Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w § 1 i 1a zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków albo decyzji.
Pasażerowie, którzy uparcie będą odmawiać zasłaniania ust i nosa, muszą się liczyć z możliwością otrzymania mandatu w wysokości do 500 złotych.
Pamiętajmy, że epidemia wciąż trwa. Odpowiedzialne zachowanie zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem.