Wrak czy nie wrak. Czyli procedury związane z ocena pojazdu i jego usunięciem.
A A AW dzisiejszych czasach samochód można nabyć za niewielkie pieniądze. Jednak stan takiego auta pozostawia wiele do życzenia. W momencie gdy taki pojazd stanie się bezużyteczny czy jego naprawa przekracza koszty zakupu, właściciel wyzbywa się pojazdu. Niestety nie zawsze zgodnie z prawem, które mówi, że samochód niezdatny do dalszego użytkowania powinien zostać wyrejestrowany i być poddany recyklingowi. Tak się jednak nie dzieje. Pojazdy zostają porzucone na parkingach przez swoich właścicieli blokując miejsce parkingowe i szpecąc okolicę.
Strażnicy wysłani na miejsce gdzie znajduje się pojazd uznany przez zgłaszającego za wrak podejmują działania zgodnie z art. 50a Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.).
„Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”
Niestety dowolność interpretacji tego przepisu jak i rozbieżność w stosowaniu – kiedy pojazd można uznać za długotrwale nieużywany, wycofany do eksploatacji i od jakiego momentu będzie on odpadem, powoduje wydłużenie czasu przy ostatecznym podjęciu decyzji o jego usunięciu.
Jednak w myśl tego artykułu strażnicy podejmują działania. W pierwszej kolejności oceniany jest jego stan wizualny to jest czy posiada zniszczenia m.in. wybite szyby, uszkodzoną karoserię. Sprawdzane są drzwi, które mogą być otwarte co umożliwia dostęp osób trzecich do środka pojazdu i czy pojazd stwarza zagrożenie dla środowiska oraz osób postronnych.
Po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej strażnicy w przypadku kiedy samochód posiada tablice rejestracyjne ustalają informacje na temat auta. Takimi danymi są ważne opłaty typu podstawowe ubezpieczanie OC i przegląd techniczny oraz informacje o właścicielu. Dodatkowe informacje czy pojazd nie posiada zajęcia komorniczego czy tez nie jest zabezpieczony przez policję lub prokuraturę do momentu zakończenia przez nich sprawy.
Po ustaleniu w/w informacji podejmowana jest decyzja o odholowaniu bądź też wydania polecenia właścicielowi aby ten pojazd usunął.
W pierwszym przypadku pojazd musi stwarzać zagrożenie i być zniszczony w 70% oraz nie posiadać tablic rejestracyjnych. Gdy pojazd nie stwarza zagrożenia i nie posiada ważnych opłat wydawane jest polecenie do właściciela. W przypadku posiadania opłat jest objęty cyklicznymi kontrolami przez funkcjonariuszy.
Strażnicy miejscy podejmując działania do wraków tylko na terenach miejskich w pasie drogowym.
Ponadto Strażnicy mogą usunąć pojaz z drogi na koszt właściciela zgodnie z art.. 130a Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.). W przypadku:
- pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu
- pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingowa, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby niepełnosprawne posiadające w/w kartę parkingową.
- pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskakującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty.
W przypadku, gdy nie mają zastosowania przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciele prywatnych terenów za pomocą policji mogą na podstawie przepisów kodeksu cywilnego podjąć kroki, które przywrócą możliwość korzystania z terenu, mowa jest o roszczeniu windykacyjnym i negatoryjnym z art. 222 k.c.