Informacja o zmianie uchwały antysmogowej
A A AZ uwagi na konieczność przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanawia wprowadzić zmianę obowiązującej „uchwały antysmogowej”. Zmiana dotyczy również mieszkańców Grudziądza.
W dniu 24 czerwca 2019 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę
Nr VIII/136/19 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała ta została opublikowana 3 lipca 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest to tzw. „uchwała antysmogowa”. Wskazany akt prawa miejscowego określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki.
Obecnie Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przystąpił do opracowania zmian w powyższym akcie prawa miejscowego. Założenia do zmiany obowiązującej „uchwały antysmogowej” dotyczą zakazu eksploatacji kotłów na paliwo stałe w budynkach, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Ograniczenia te, obowiązywałyby na obszarze największych miast województwa (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz) oraz w miastach z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem w województwie, tj. Nakle nad Notecią, jak również stref A i B ochrony uzdrowiskowej gmin: Inowrocław, Ciechocinek, Brześć Kujawski (Wieniec Zdrój), z uwagi na charakter uzdrowiskowy.
Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów będą prowadzić między innymi:
- straże gminne, na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych;
- wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych lub funkcjonariusze straży gminnych, na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska.
Kontrole również mogą przeprowadzić: policja, inspektorzy nadzoru budowlanego i Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na podstawie odrębnych przepisów.
Termin wejścia w życie uchwały został ustalony na 1 stycznia 2022 roku. Od tego dnia na wskazanych w uchwale obszarach nie będzie można eksploatować instalacji na paliwo stałe. Wyjątek stanowi instalacja, która rozpoczęła się przed dniem wejścia w życia uchwały oraz instalacje wskazane w § 2 pkt 3 obowiązującej uchwały, które nie stanowią podstawowego źródła ciepła i które spełniają wymagania tzw. „ekoprojektu” (§6 obowiązującej uchwały).
Uwagi i wnioski dotyczące przedmiotowej sprawy można wnieść pisemnie na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
Departament Środowiska,
ul. Targowa 13/15,
87-100 Toruń
Wszelkie uwagi można również wnieść ustnie do protokołu w pokoju nr 213 w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu przy ul. Targowej 13/15 w godzinach pracy urzędu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mail: antysmog@kujawsko-pomorskie.pl.
Instytucje i mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi w terminie do 11 czerwca 2021 roku.
LINKI:
Informacja publiczna odnośnie projektu zmian oraz Założenia do zmiany „uchwały antysmogowej” - tutaj.
Projekt uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie ekspoatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - tutaj.
Uchwała Nr VIII/136/19 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 24 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – tutaj.