Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
A A AW dniu dzisiejszym, 6 maja obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ustanowiony przez Komisję Europejską. Powodem jego wprowadzenia była rosnąca liczba wypadków z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.
Dzień ten ma zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa na drogach i jednocześnie na zmianę zachowań użytkowników. Przypominamy więc, że dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie nas wszystkich. Każdy znajdujący się na drodze ma na nie wpływ, bez względu na to czy jest pieszym czy może rowerzystą.
Bardzo duża liczba wypadków ma miejsce na terenie zabudowanym gdzie ofiarami często są piesi oraz rowerzyści. Przyczyniają się do nich miedzy innymi: brak widoczności pieszych i rowerzystów, nieużywanie kasków przez rowerzystów, brawura a także niezapinanie pasów w pojeździe czy nietrzeźwość kierowców.
Szczególną grupę użytkowników ruchu drogowego stanowią piesi, ponieważ nie są w żaden sposób chronieni. W przypadku zderzenia z samochodem, motorem znajdują się na przegranej pozycji. Dlatego ważne jest aby również piesi zadbali o swoje bezpieczeństwo. Przypominamy, że miejscem po którym porusza się pieszy jest chodnik. W przypadku braku chodnika (np. poza terenem zabudowanym) pieszy może iść lewym poboczem drogi, a jeżeli brak pobocza wówczas może iść przy lewej krawędzi jezdni. W takiej sytuacji pieszy widząc nadjeżdżający pojazd ma obowiązek zejść na bok. Jeżeli jest ścieżka rowerowa to pieszy musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście.
W przypadku gdy jest to ścieżka pieszo-rowerowa pierwszeństwa ustępuje rowerzysta. Istotne jest również oznakowanie pieszego. Pojazdy wyposażone są w oświetlenie, natomiast pieszy poza terenem zabudowanym po zmroku zobowiązany jest mieć przy sobie elementy odblaskowe. Wówczas jego widoczność pozwala innym użytkownikom drogi szybko zareagować.
Głównym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo na drodze, na pierwsze miejsce wysuwa się człowiek. Zachowanie poszczególnych grup użytkowników dróg, wpływa na powstawanie wypadków drogowych. Wypadek to nie tylko zrządzenie losu. To zdarzenie, któremu towarzyszą okoliczności, na które wpływ ma przede wszystkim człowiek. Zgodnie z prawem drogowym każdy uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba, że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania (art. 4). Jest to tzw. zasada ograniczonego zaufania . Przepis ten wskazuje na obserwację otoczenia i zakładanie najgorszych scenariuszy. Na drodze musimy się liczyć z każdą sytuacją. Na co dzień spotykamy się z sytuacjami, w których musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszystko po to aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.