Od 10 kwietnia wyższe kary za czworonoga
A A AInformujemy, że w sobotę, weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Wskazany akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw pod pozycją 556 w dniu 26 marca 2021 r. i wszedł w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 10 kwietnia 2021 r.
Wśród zmienionych przepisów znalazły się kwoty mandatów karnych dla właścicieli zwierząt wychodzących z pupilem na spacer bez odpowiedniego dozoru. Zgodnie z nowym prawem, opiekunowi przy niezachowaniu zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi mandant w wysokości od 50 do 250 zł. Jeżeli natomiast zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka możemy spodziewać się podwójnej kary w wysokości 500 zł.
Pamiętać należy, że pies musi być wyprowadzany na smyczy co wynika z przepisów lokalnych. Zgodnie bowiem z uchwałą Nr XXXIX/57/17 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 28 czerwca 2017 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – miasto Grudziądz opiekun zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, przy czym psy ras uznawanych za agresywne oraz ich mieszańce lub psy zachowujące się w sposób agresywny muszą być wyprowadzane na smyczy oraz w kagańcu i tylko przez osoby pełnoletnie. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne, do ras agresywnych należą:
- amerykański pit bull terrier,
- pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
- buldog amerykański,
- dog argentyśski,
- pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
- tosa inu,
- rottweiler,
- akbash dog,
- anatolian karabash,
- moskiewski stróżujący,
- owczarek kaukaski.
Ponadto osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane;
- nie wypuszczać zwierząt domowych bez opieki;
- nie uwiązywać i nie pozostawiać bez opieki psów przed sklepami, zakładami usługowymi, lokalami gastronomicznymi i innymi obiektami użyteczności publicznej;
- nie wprowadzać zwierząt domowych do piaskownic oraz na place zabaw dla dzieci;
- nie pozostawiać psów na balkonach podczas nieobecności domowników.
Ważnym obowiązkiem opiekuna zwierzęcia jest również usuwanie zanieczyszczeń przez nie spowodowanych w miejscach publicznych, poprzez ich wyrzucenie do pojemników przeznaczonych do zbierania odchodów zwierzęcych, kanalizacji sanitarnej lub do pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych.