Stop graffiti
A A AApelujemy do mieszkańców o współpracę w działaniu na rzecz poprawy czystości i estetyki miasta, a także w walce z nielegalnym graffiti.
Trudno traktować graffiti znajdujące się na elewacjach budynków czy urządzeniach użyteczności publicznej jako dzieło sztuki – w odróżnieniu od murali. Mural to wielkopowierzchniowy obraz namalowany na ścianie w celach dekoracyjnych. Często to praca artystyczna wykonana na dużej płaszczyźnie, na zewnętrznej ścianie budynku.
Graffiti natomiast nie posiada żadnych wartości artystycznych, często bywa wulgarne nieestetyczne, a dodatkowo właściciele w ten sposób zdewastowanych powierzchni ponoszą koszty związane z ich usunięciem. Prowadzi to do spadku wartości nieruchomości, a także do eskalacji czynów niezgodnych z prawem.
Z prawnego punktu widzenia umieszczanie napisów, ogłoszeń czy reklam w miejscach do tego nieprzeznaczonych stanowi wykroczenie opisane w art. 63a kodeksu wykroczeń.
Art. 63a kk
- Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
1a. Podżeganie i pomocnictwo sa karalne.
2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów służących lub przeznaczonych do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy oraz nawiązkę w wysokości do 1500 zł. lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Graffiti powstaje często w godzinach wieczornych i nocnych. W związku z tym prośba o zwracanie szczególnej uwagi na niepożądane zachowania osób, które mogą być potencjalnymi sprawcami wykroczeń bądź przestępstw. Jeśli zauważą Państwo osobę, która niszczy elewację budynku lub urządzenia użyteczności publicznej prosimy o kontakt dzwoniąc na nasz numer alarmowy 986, poprzez stronę internetową lub FB.