Kto i w jaki sposób musi odśnieżać chodniki?
A A ADrugi dzień z rzędu pada śnieg. Prognozowane są dalsze opady białego puchu w kolejnych dniach. Przy tej okazji przypominamy zatem o podstawowych zasadach odśnieżania traktów dla pieszych.
Obowiązek uprzątnięcia śniegu lub lodu z chodników spoczywa na zarządcach bądź właścicielach nieruchomości. Tak wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotyczy to fragmentów chodnika położonych wzdłuż nieruchomości, bezpośrednio przy granicy z nią.
Takiego obowiązku nie ma już natomiast na chodniku, gdzie dopuszczony jest płatny postój albo parkowanie pojazdów. Tutaj, podobnie jak i w pasie drogowym, za stan utrzymania chodników odpowiadają służby miejskie, którym strażnicy miejscy przekazują informacje pochodzące od zgłoszeń mieszkańców.
Z kolei Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy-miasto Grudziądz, ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza, określa między innymi, w jaki sposób należy chodniki odśnieżać. Trzeba dokonywać tego w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pojazdów i pieszych, nie utrudniające spływu wody do kanalizacji deszczowej, a także, w miarę możliwości, w odległości co najmniej pół metra od pni drzew.
Ponadto, dopuszcza się pryzmowanie śniegu i lodu na krawędzi chodnika, lecz w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu pieszych. W przypadku lodu i śniegu trudnego do usunięcia, wstępnie należy chodnik posypać piaskiem lub w uzasadnionych przypadkach mieszanką piasku z solą.
Za nieprzestrzeganie obowiązku odśnieżania chodnika grozi mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych. Funkcjonariusze grudziądzkiej Straży Miejskiej w pierwszej kolejności działają prewencyjnie, pouczając właściwie osoby bądź instytucje o tym obowiązku.