Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie
A A ACiepły sezon trwa i temperatury z dnia na dzień rosną, więc przypominamy aby nie pozostawiać dzieci ani czworonogów w nagrzanych samochodach. Wielu rodziców bagatelizuje to zagrożenie podczas lata.
W związku z trwającym sezonem letnim sygnalizujemy, aby nie pozostawiać naszych pociech w pojazdach, ponieważ nagrzany samochód może stać się pułapką dla młodego człowieka z której się nie wydostanie. Już przy temperaturze 20°C pozostawienie dziecka w aucie na dłużej może grozić jego życiu i zdrowiu. Wówczas temperatura wewnątrz auta wzrasta i szybko może przekroczyć 40°C. We wnętrzu samochodu również rośnie temperatura pozostawionego dziecka, a pamiętajmy o tym, że ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż osoby dorosłej. Taka wysoka temperatura może zagrażać jego życiu i zdrowiu. Pozostawienie uchylonej szyby nie stanowi rozwiązania, ponieważ przepuszcza ona promienie słoneczne i nagrzewa wnętrze pojazdu. Najbardziej narażone na wysokie temperatury są małe dzieci, w szczególności niemowlęta, ponieważ szybciej się odwadniają, dlatego pozostawienie ich nawet na chwilę bez opieki w samochodzie zaparkowanym na słońcu może doprowadzić do tragedii.
Bardzo podobnie jest z naszymi czworonogami, również ich pozostawienie na kilkanaście minut w nagrzanym pojeździe, może spowodować ich śmierć.
Jeśli np. na parkingu w upalny dzień widzisz samochód, a w nim dziecko, upewnij się czy w pobliżu nie ma opiekunów. Jeśli nie, zadzwoń po służby ratownicze i obserwuj malucha. Jeśli dziecko płacze, krzyczy i jest zlane potem – wybij szybę w aucie i wyjmij dziecko. Pamiętaj, aby wybić szybę z dala od dziecka, tak, by odłamki go nie zraniły. Gdy dziecko jest świadome należy przenieść je w chłodne miejsce, podać chłodne napoje i robić chłodne okłady. Jeśli natomiast jest nieprzytomne i nie oddycha trzeba wykonać sztuczne oddychanie.
Pamiętaj! Widząc dziecko w nagrzanym samochodzie nie przechodź obojętnie. Twoja postawa może uratować komuś życie. Zawsze wzywaj służby ratownicze. W razie potrzeby możesz wybić szybę w aucie, gdyż działasz w stanie wyższej konieczności. Nie popełniasz wówczas przestępstwa – ratujesz życie będące wartością nadrzędną!
Art. 26 § 1 KK. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącemu jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku nagranego na rzecz kampanii "One decision", tutaj