Palenie szkodzi zdrowiu. A w wielu miejscach jest zabronione
A A AZainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia Dzień Bez Papierosa obchodzony jest 31 maja. Najbliższe takie święto przypada na niedzielę. My przy tej okazji przestrzegamy przed zgubnymi skutkami tego nałogu oraz przypominamy: w niektórych miejscach palenie wyrobów tytoniowych jest prawnie zabronione.
Palenie szkodzi zdrowiu – w tym powszechnym stwierdzeniu nie ma odrobiny przesady. W rozmaitych danych, publikowanych między innymi przez Światową Organizację Zdrowia, co roku wskazuje się na miliony ludzi na całym świecie, którzy umierają w wyniku chorób wywołanych paleniem papierosów.
Nałóg ten powoduje takie choroby jak między innymi rak puc, nerki, trzustki, choroby i zawał serca, zapalenie oskrzeli, gruźlicę czy nadciśnienie tętnicze. Od palenia można w łatwy sposób się uzależnić.
Kwestię palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych reguluje Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zabronione jest palenie papierosów na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne; na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej; na terenie uczelni; w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione wyżej; w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego; w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych; w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych; na przystankach komunikacji publicznej; w pomieszczeniach obiektów sportowych; w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci; w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Za nieprzestrzeganie tych przepisów palaczowi grozi mandat karny w kwocie do 500 złotych.
Dodatkowo, zabrania się udostępniania tych wyrobów osobom do lat 18.
Zakaz dotyczący przystanków komunikacji miejskiej w Grudziądzu doprecyzowany jest w Uchwale Rady Miejskiej w sprawie ustalenia strefy wolnej od dymu tytoniowego. Jako taką strefę ustala się przystanek tramwajowy z wydzielonym peronem na całej jego długości i szerokości lub przystanek autobusowy i tramwajowy obejmujący 5 metrów w każdą ze stron liczonych od słupka przystankowego. W przypadku usytuowania na takim przystanku wiaty – jej wnętrze oraz 5 metrów w każdą ze stron.
Dodajmy, że funkcjonariusze Sekcji ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej cyklicznie prowadzą w grudziądzkich szkołach prelekcje nt. „Dziękuję, nie palę”, gdzie wskazują negatywne skutki nałogu i promują życie bez papierosa.