Najlepszy przyjaciel człowieka
A A AZawsze wierny, oddany, szczerze kochający. Taka zapewne byłaby opinia większości z nas, gdybyśmy mieli odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę w życiu człowieka spełnia pies. Jednak czy my, jako ludzie, jesteśmy tak naprawdę w stanie odwzajemnić się tym samym naszym milusińskim? Odpowiedzią na to pytanie jest niestety coraz większa liczba zgłoszeń do Straży Miejskiej w sprawie porzuconych i bezpańskich psów błąkających się po ulicach naszego miasta. Tylko w ubiegłym tygodniu strażnicy podjęli 10 tego rodzaju interwencji. Od początku roku było ich aż 189. Niejednokrotnie zdarzało się, że były one bardzo zaniedbane i wygłodzone. Skutkowało to agresją, która wzbudzała strach wśród okolicznych mieszkańców. W 13 przypadkach doszło do pogryzień (pokąsań). Większość z nich trafia niestety do Ośrodka dla Zwierząt w Węgrowie, gdzie wciąż czeka na ponowną adopcję i lepsze życie u boku nowego właściciela. Najbardziej drastyczne i bulwersujące przypadki znalazły swój finał w sądzie lub przekazano je Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności.
OTO KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD DLA WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT:
1) Warto pamiętać, że w związku z aktualną nowelizajcą przepisów prawa na podstawie art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, porzucenie zwierzęcia przez właściciela lub opiekuna jest przestępstwem znęcania się nad nim.
2) Ochronne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Obowiązek ten nakłada na właścicieli art. 85 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia.
3) Obowiązki właścieli zwierząt reguluje również Kodeks Wykroczeń:
- art. 77 – zgodnie z którym kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny albo nagany,
- art. 78 – zgodnie z którym kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny albo karze nagany,
- art. 166 – zgodnie z którym kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany. Przepis ten dotyczy przede wszystkim dzikiej zwierzyny łownej, a w szczególności dzików - lochy z młodymi. Niewłaściwe wyprowadzanie psa w lesie, może zakończyć się atakiem ze strony lochy na psa, a nawet na jego właściciela, co skutkować może poważnymi obrażniami ciała.
4) O obowiązkach właścicieli zwierząt mówią także akty prawa miejscowego, tj. uchwała nr XXXI/149/12 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – miasto Grudziądz, a w szczególności rozdział 6: „Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku”.
5) Szczególne warunki dla ras psów uznawanych za agresywne określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r.
Do ras agresywnych należą:
AKBASH DOG
AMERYKAŃSKI PIT BULL TERRIER
ANATOLIAN KARABASH
BULDOG AMERYKAŃSKI
DOG ARGENTYŃSKI
MOSKIEWSKI STRÓŻUJĄCY
OWCZAREK KAUKASKI
PIES KANARYJSKI
PIES Z MAJORKI
ROTTWEILER
TOSA INU
6) Utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną w myśl art. 10 ust. 1 z dnia 21 sierpnia 1997 r. ustawy o ochronie zwierząt wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na wniosek osoby zamierzającej utrzymywać takiego psa.
APELUJEMY DO WŁAŚCICIELI PSÓW O ROZWAGĘ I OSTRZEGAMY PRZED KONSEKWENCJAMI BEZMYŚLNEGO POSTĘPOWANIA!