Nie palmy śmieciami! Dbajmy o swoje płuca
A A AOd kilku dni utrzymują się minusowe temperatury, w związku z czym jeszcze bardziej dogrzewamy swoje mieszkania. Efektem takich działań jest większa liczba zgłaszanych interwencji dotyczących spalania w piecach odpadów.
W dalszym ciągu nie wiemy, jakimi materiałami nie wolno palić w piecach i przekształcamy termicznie materiały niedozwolone.
Najczęściej popełnianym błędem jest spalanie płyt wiórowych nasączonych środkami chemicznymi, które pochodzą ze starych mebli. Często do ogrzewania mieszkania są też wykorzystywane elementy drewnianych ram okiennych. Materiały te przez wielu traktowane są jako drewno, a nie odpady. Dlatego też Straż Miejska apeluje do mieszkańców Grudziądza: zastanówmy się dwa razy zanim wrzucimy coś do pieca.
Bardzo często płyty wiórowe, elementy mebli, ramy okienne są nasączone różnego rodzaju środkami chemicznymi, ponieważ były przez nas malowane farbą lub zostały odpowiednio zakonserwowane i zabezpieczone w procesie produkcji (kleje, żywica, itp).
Od początku sezonu grzewczego strażnicy podjęli 148 interwencji dotyczących spalania odpadami. W siedmiu przypadkach zakończyło się to mandatami karnymi.
Aby pomóc mieszkańcom w podejmowaniu właściwych decyzji odnośnie tego czym palić, prezentujemy poradnik, z którym warto się zapoznać.
Czym można palić w piecu?
- drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym
- węglem, koksem dowolnego rodzaju
- miałem węglowym
- papierem, tekturą i opakowaniami z papieru
- odpadami z kory i korka
- trocinami, wiórkami i ścinkami
- pelletem, brykietami drzewnymi
Czym nie można palić w piecu?
- odpadami plastikowymi, butelkami po napojach, kartonami po sokach
- zużytymi oponami, innymi odpadami z gumy
- elementami drewnianymi pokrytymi lakierem, meblami pokrytymi lakierem, płytami meblowymi
- sztuczną skórą, odzieżą
- opakowaniami po chemikaliach i środkach ochrony roślin, farbami i lakierami
- papierem bielonym związkami chloru, z nadrukiem farb kolorowych
- liśćmi i trawą i wszelkiego typu bio odpadami
O tym, dlaczego spalanie odpadów jest groźne dla zdrowia, pisaliśmy na naszej stronie internetowej. Z poradnikiem można zapoznać się tutaj.
Apelujemy o to, byśmy wszyscy wspólnie dbali o nasze środowisko, a co za tym idzie nasze zdrowie.