Garść porad na bezpieczne wakacje. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku
A A ADzieci odliczają już godziny do zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia długo wyczekiwanych wakacji. Przy tej okazji Straż Miejska w Grudziądzu przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Aby wypoczynek na świeżym powietrzu był udany, a w pamięci pozostały same miłe obrazy, podczas letnich dni należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Najlepiej jest to zrobić samemu. Najważniejsze, byśmy z wolnego czasu korzystali ze zdrowym rozsądkiem.
Nad wodą
Gdy przebywamy nad wodą, korzystajmy z kąpielisk nadzorowanych przez ratowników. Dzieci do lat 7 mogą przebywać w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Nie wchodzimy do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga ani bezpośrednio po spożytym posiłku. Ponadto, nie wskakujemy do niej gwałtownie, a wchodzimy powoli, żeby nie doznać tzw. szoku termicznego. Pływamy w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają miejsca dla dobrych pływaków. Nie przeceniajmy swoich umiejętności. Większość utonięć spowodowana jest brakiem wyobraźni.
Bezwzględnie nie należy skakać do nieznanej wody, bo grozi to najgorszym – kalectwem lub śmiercią. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, a także w czasie burzy lub mgły. Nie zaśmiecajmy wody ani terenu wokół niej. Pamiętajmy, że należy podporządkować się obowiązującemu na danym kąpielisku regulaminowi. Nie powinniśmy zakłócać wypoczynku innym, lecz trzeba zwracać uwagę na innych kąpiących się. W przypadku zauważenia wypadku nie pozostawajmy obojętni i wezwijmy pomoc.
Na plaży
W trakcie przebywania na plaży i opalania należy nosić nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, jak również stosować kremy z filtrem. W godzinach południowych warto korzystać z miejsc, gdzie jest cień. Wysiłek fizyczny w warunkach wysokiej temperatury jest raczej niewskazany.
W górach
Wakacje można spędzać także w górach lub na wsi. Jeśli wybieramy się w te pierwsze rejony, pamiętajmy, że pogoda tam zmienia się bardzo szybko. Należy dostosować strój do warunków atmosferycznych, ale trzeba mieć na uwadze, że aura może w każdej chwili ulec zmianie. Wychodząc ze schroniska na szlak, powinniśmy poinformować pracowników lub inne osoby o trasie przemarszu i planowanym powrocie. Przyda się dobra znajomość mapy terenu, gdyż nietrudno się zgubić. W plecaku powinien znaleźć się podstawowy sprzęt pierwszej pomocy.
Na wsi
Będąc na wsi pamiętajmy, aby nie bawić się maszynami rolniczymi. Bądźmy ostrożni w kontaktach ze zwierzętami, unikajmy kontaktu z obcymi psami.
W lesie
A czy latem korzystamy z uroków lasu? Jak najbardziej. Tu z kolei występuje duże zagrożenie pożarowe. Z ogniem nie należy igrać. Zabronione jest rozpalanie ognisk w lesie i sto metrów od granicy z nim. Pamiętajmy, że wyrzucona butelka szybko się nagrzewa, co też może spowodować pożar. Nie wolno niszczyć przyrody czy podchodzić do zwierząt, bo te mogą być zarażone wścieklizną. Uważajmy zwłaszcza na żmije i kleszcze, które są bardzo groźne dla ludzi. Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć ciało, by sprawdzić, czy nie ma kleszcza. Ubiór w tym wypadku także powinien być odpowiedni i zasłaniający ciało, by ograniczyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza.
W kontaktach z obcymi
Podczas wakacji spotykamy wiele osób. Większość z nich to osoby życzliwe, ale pamiętajmy, że możemy spotkać kogoś, kto nie będzie miał dobrych intencji wobec nas, zatem bądźmy ostrożni w kontaktach z obcymi. Najlepiej w ogóle z nimi nie rozmawiać. Bezwzględnie nie należy przyjmować od nich słodyczy lub innych podarunków, a także oddalać się z nieznajomym lub wsiadać do jego auta. Złą praktyką jest mówienie o tym, gdzie mieszkamy, gdzie wypoczywamy albo ile zarabiają nasi rodzice.
Znajomość numerów alarmowych
Istotna jest również znajomość numerów alarmowych. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebna pomoc. Numer alarmowy zapiszmy sobie w telefonie, ponieważ w sytuacji stresowej możemy o nim zapomnieć. Dobrze jest znać europejski numer alarmowy 112. Dzwoniąc, należy podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonimy, miejsce zdarzenia i opowiedzieć, co się stało. Nigdy pierwsi się nie rozłączajmy. To dyżurny zakończy rozmowę po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji.
Nasze prelekcje
Grudziądzcy strażnicy miejscy w ostatnich dniach odwiedzają przedszkola, by przypominać o tych zasadach najmłodszym. Byliśmy obecni w Przedszkolu Miejskim „Mniszek”, Niepublicznym Przedszkolu „Bajkolandia” na osiedlu Lotnisko, w Przedszkolu Miejskim „Tarpno” i „Śródmieście”. We wszystkich spotkaniach udział wzięło blisko 350 przedszkolaków. W kolejnych dniach złożymy wizytę maluchom między innymi z Przedszkola Miejskiego „Kuntersztyn” oraz „Lotnisko”.