Burza – podpowiadamy jak się zachować
A A ABurza to nic innego jak wyładowanie atmosferyczne, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem i porywistym wiatrem. Zjawisko może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także duże straty materialne. Bardzo często występuje w sezonie letnim.
W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać w budynku, i o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić. Jednak pamiętać należy, że również w domu może dojść do niespodziewanego zdarzenia. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, przepaleniem instalacji elektrycznej i sprzętu AGD.
Nasze zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
W domu:
- Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe – nie używaj ich. Korzystanie z tych urządzeń podczas uderzenia pioruna grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
- Zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio, awaryjne oświetlenie np. świeczki, latarki, a także żywność, wodę.
- Usuń z tarasu/balkonu przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
- Zabezpiecz skutecznie okna i drzwi przed otwarciem.
- Jeśli nie musisz nie wychodź z domu.
- Unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
Przebywając w terenie:
- Nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
- Unikaj otwartej przestrzeni, wykorzystaj jako schronienie pobliskie budynki lub budowle np. most. Jeżeli nie ma takiej możliwości wykorzystaj zagłębienie terenu np. rów czy dół i kucnij ze złączonymi i podciągniętymi nogami.
- Nie przebywaj w pobliżu metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj.
- Wyjdź z wody i oddal się od niej – jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Wyładowanie pioruna w wodę niesie ze sobą ryzyko porażenia lub śmierci osób w niej przebywających nawet w odległości do 10 metrów od miejsca uderzenia.
- Unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz.
- Pozostań w samochodzie – stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.
Warto wiedzieć, że samochód – jako klatka Faradaya – chroni pasażerów przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a pasażerowie nie dotykają metalowych części samochodu. W przypadku ulewnego deszczu lub głośnych grzmotów zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i przeczekaj nawałnicę.
7. Widząc zwisające przewody elektryczne powiadom odpowiednie służby i nie podchodź do nich.
Porażenie piorunem - co zrobić?
Sprawdź stan ogólny poszkodowanego, czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Jeżeli u takiej osoby doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca. Rany pooparzeniowe należy osłonić jałowym opatrunkiem.
WAŻNE: Udzielając pomocy nie zapomnij o własnym bezpieczeństwie!
Otrzymując Alert RCB jesteś w stanie przygotować się do niebezpiecznej sytuacji – pamiętaj o tym!