Uwolnijmy Grudziądz od dymu tytoniowego
A A AOgromny odsetek Polaków nałogowo pali papierosy, a sięgają po nie coraz młodsze osoby. Czy warto psuć swoje zdrowie dla pozornego rozładowania stresu? Grudziądzanie, zdepczmy nałóg!
Czy wiesz, że papierosy to nie tylko nikotyna? W jednym papierosie znajduje się około 4000 substancji chemicznych, a jak donoszą źródła, 40 z nich to substancje rakotwórcze. Paląc jednego papierosa oprócz nikotyny, która uzależnia, do Twojego organizmu wędrują między innymi:
- tlenek węgla – znany jako czad, sprawca wielu śmiertelnych zatruć
- aceton – substancja, która rozpuszcza tkankę łączną
- polon – o działaniu radioaktywnym
- formaldehyd – składnik służący do konserwacji preparatów biologicznych
- chlorek winylu – wykorzystywany w produkcji plastiku
- substancje smoliste o działaniu rakotwórczym
- oraz takie trucizny jak arsen czy cyjanowodór.
Jeśli nie myślisz o sobie, pomyśl o innych osobach przebywających w Twoim otoczeniu, a w szczególności o dzieciach. Bierne palenie, czyli przebywanie w towarzystwie osób palących i mimowolne wdychanie dymu papierosowego może mieć fatalne skutki! Bierny palacz przede wszystkim narażony jest na choroby układu oddechowego, takie jak astma, czy obniżenie wydolności oddechowej. U dzieci kontakt z dymem papierosowym może być czynnikiem powodującym alergie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła i łzawienie oczu. Bierne palenie może doprowadzić także do nowotworów.
Przypominamy, iż zgodnie z art. 5 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zakaz palenia obejmuje:
- tereny przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i pomieszczenia innych obiektów, w ktorych są udzielane świadczenia zdrowotne
- tereny jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej
- tereny uczelni
- pomieszczenia zakładów pracy
- pomieszczenia obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego
- lokale gastronomiczno - rozrywkowe
- środki pasażerskiego transportu publicznego oraz obiekty służące obsłudze podróżnych
- przystanki komunikacji publicznej
- pomieszczenia obiektów sportowych
- ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dzieci
- inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego.
Ponadto w Grudziądzu ustalone są:
- strefy wolne do dymu tytoniowego ujęte w Uchwale Nr VIII/36/11 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 27 kwietnia 2011 r.
- strefy wolne od dymu tytoniowego obejmujące teren grudziądzkich kąpielisk ujęte w Uchwale Nr X/59/11 z dnia 25 maja 2011 r.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 13 ust. 2 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych "kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5 podlega karze grzywny do 500 zł".