Bezpieczna zabawa sylwestrowa
A A ASylwester i Nowy Rok to czas hucznych bali i prywatek. Ich nieodłącznym elementem są pokazy sztucznych ogni. W przypadku imprez masowych przebiega to w sposób zorganizowany i w pełni profesjonalny z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy brawura oraz nadmierna ilość wypitego alkoholu prowadzą do niekontrolowanych zachowań i w konsekwencji mogą doprowadzić do wypadku i skutkować licznymi obrażeniami ciała, a także być przyczyną powstania pożarów.
Oto kilka praktycznych porad i wskazówek na temat właściwego użytkowania fajerwerków i petard:
1) Materiały pirotechniczne muszą być w odpowiedni sposób oznaczone przez ich producenta. Muszą zawierać dane wytwórcy, nazwę wyrobu, instrukcję obsługi, odpowiednią klasę (I i II - używane do amatorskich pokazów, III - przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych), określenie miejsc, w których dopuszczalne jest stosowanie fajerwerków, ilość materiału pirotechnicznego. Wszystkie te informacje powinny być w sposób wyraźny i czytelny napisane w języku polskim.
2) Pamiętajmy, aby używać petard tylko i wyłącznie na dworze. Przed użyciem bardzo dokładnie należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Odpalając petardę, oddalmy się na bezpieczną odległość (co najmniej 10 metrów). Nagle wybuchająca petarda może spowodować poparzenia rąk oraz twarzy, a także uszkodzenia ciała np. utratę palców.
3) Fajerwerki mogą odpalać wyłącznie osoby dorosłe, nie będące pod wpływem alkoholu. Nie należy tego robić w grupie innych osób, a także w pobliżu budynków (zdarzały się sytuacje, gdy petardy wpadały przez otwarte okna do mieszkań, czyniąc szkody materialne i wyrządzając krzywdę lokatorom), samochodów, stacji benzynowych lub też zbiorników z płynami łatwopalnymi.
4) Huk petard niepokoi zwierzęta, zwłaszcza psy. Zadbajmy o to, aby nie zakłócały spokoju innym i nie były narażane na odgłosy wybuchów.
5) Petard i fajerwerków można używać tylko i wyłącznie w dniach: 31 grudnia oraz 1 stycznia. Korzystanie z materiałów pirotechnicznych w pozostałe dni wymaga stosownego zezwolenia, które wydają miejscowe władze. Za nieprzestrzeganie zakazu w myśl art. 51 Kodeksu Wykroczeń grozi mandat w wysokości do 500zł.
Przypominamy, iż sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim w myśl obowiązującego prawa stanowi przestepstwo, zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Jeżeli są Państwo świadkami takiego zdarzenia, prosimy o kontakt z dyżurnym Straży Miejskiej na bezpłatny numer alarmowy 986.
Zadbajmy o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas bezpieczny i stanowił miłe wspomnienie udanej zabawy sylwestrowej.